Dantel nasıl temizlenir?

Dantel Nasıl Temizlenir?

Günümüzde ev dekorasyonu için pek tercih edilmese de halen varlığını koruyabilen, eskilerin vazgeçilmezi danteller çok kıymetlidir. Çok değil, 2000 – 2005 yıllarına kadar danteller evimizin vazgeçilmezlerindendi. Peki sonra ne mi oldu? Televizyon vitrini olayı ortadan kalktı, televizyonlar inceldi, büyük büyük radyolar artık görünmez oldu. Modern dünya dantelleri neredeyse yok etmiş olsa da halen kullanan kişiler var. Aslına bakarsanız danteller sadece televizyon üzerine değil masa örtüsü, yatak örtüsü olarak da kullanılır. Artık el yapımı danteller gittikçe azalıyor. Hal böyle olunca annemizden, anneannemizden veya babaannemizden kalan danteller kıymete binecek. Değeri gün geçtikçe artacak. Bu sebepten dolayı onlara ne kadar iyi bakarsanız o kadar değerini arttırmış olursunuz.

Günlük kullandığınız kirli dantelleri temizlerken yapmanız gerekenler oldukça basit. Bir kaç basit yöntemle dantelleri hem temizlemiş olacak hemde ömrünü uzatacaksınız. Danteller narin olduğundan dolayı (ince ince dokunmuştur) ağartıcı madde kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. Bu gibi durumlarda doğal temizleme yöntemlerini kullanmak dantellerin ömrünü uzatacaktır.

1 litre kadar suyun içerisine yarım çorba kaşığı çivit ilave edip karıştırın. Kirli dantelleri bu suyun içerisinde biraz bekletip yıkayın. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra soğuk suyla durulayın. Duruladıktan sonra suyu emen bir havlu üzerine kurumaya bırakın. Kullandığınız çivit & su karışımının içerisine bir çorba kaşığı kadar limon suyu ilave ederseniz daha kirli dantelleri de rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Bazı danteller çamaşır makinesine atılıp yıkansa bile tavsiye etmiyoruz çünkü yazının başında dediğimiz gibi ince dokunmuş, narin parçalar olduklarından dolayı hasar görebilirler.

 

Sararmış Danteller Nasıl Temizlenir?

Sararmış dantelleri bol tuzlu ılık suyun içerisinde yaklaşık 3 saat kadar bekletiyoruz. Bu süre zarfının sonunda soğuk su ile dantelleri duruluyor ve bir havlu üzerinde kurumaya bırakıyoruz.

Bir diğer yöntem olarak;

1 litre kaynamış sütü ılımaya bırakıyoruz. Süt ılıdığında içine 2 adet kesme şeker atıp danteli sütün içinde hafif hafif ovuyoruz. Bu işlemin ardından dantelleri durulayıp tekrardan tuzlu suyun içerisinde 2-3 saat bekletiyoruz. Bu süre zarfının sonunda ıslaklığı alan bir havlunun üzerinde dantelleri kurumaya bırakıyoruz. Danteller kurumadan önce bir tülbentin içine yerleştirip tülbent üzerinden ütülerseniz doğal yöntemlerle kolalamış olursunuz.

Bir başka yöntem olarak;

Kaynamış suyun içerisine bir miktar sabun ve tuz ekleyip karıştırıyoruz. Sararmış dantelleri bu suyun içerisinde yaklaşık 3 saat kadar bekletiyor ve bu süre zarfının sonrasında bol soğuk suyla duruluyoruz. Dantellerin fazla suyunu havlu ile alıyor ve yine aynı şekilde havlu üzerinde kurumaya bırakıyoruz. Yine aynı şekilde dilerseniz nemli dantelleri bir tülbent yardımıyla ütüleyebilir ve kolalanmış sonuç elde edebilirsiniz.

 

Dantel Nasıl Kolalanır?

Şeker İle Dantel Kolalama:  1 su bardağı kaynamış suya 20 adet küp şeker konarak eritilir. Daha sonra bu karışıma örgü modelleri sokularak ıslatılır. Uygun kalıp üzerine geçirilerekte kurumaya bırakılır. Eğer uygun kalıp bulunmazsa kuruma aşamalarında sık sık istediğimiz şekil verilerek kuruması sağlanır.

Dantel Kolalama Metotları

Zamk Kolası

”Arap zamk” denilen adi zamk ile hazırlanan bu kola çamaşırların rengini sarartabilir bu yüzden ancak renkli dantellerde kullanılır. 250 gram suda parça Alman zamk eritilir. Sonra tülbent kullanılarak süzme işlemi yapılır. Şişelere konulur. Kullanılacağı zaman koyu gelirse şişe çalkalanıp bir miktar alınır ve üzerine su konularak sulandırılır. Dantel içine batırılır ve hafifçe bükülüp sıkılır. Gerilerek kurutulur. O zaman ütü istemez.

Nişasta kolası

25 gr nişasta 1 litre suya konulur, sudan biraz alınıp nişasta ezilerek sulandırılır. Suyun geri kalanı ısıtılır, ezilen nişasta içine dökülüp karıştırılarak pişirilir.

Yumurta akı kolası

Renkli ensiz danteller, oyalar bir masa üstüne gerilir. Yumurta akına temiz bir tampon batırılır, gergin dantellerin üstüne sürülür. Danteller kurumaya bırakılır, ütü istemez.

Jelatin Kolası

Jelatin sıcak suda iyice eritilir. Dantel buna batırılır. Gerilerek kurutulur, ütü istemez.

Pişmiş kola

1 litre su için 5 gram kola kullanılır. Nişasta kolası gibi yapılır. Dantel daima nemliyken ütülenir.

Dantel Tamiri

Kroşe danteller onarılırken dantelin kendi ipliği kullanılarak ya tığ ile yada iğne ile, dantelin işlenişine göre örülür. Makinada yapılmış ise ince dantellerde tamir edilebilir. Bunlar desenli tül perdeler gibi yamanarak tamir edilirse hiç belli olmaz.

Dantel tamiri çok ince bir iştir. Desenli tül perdelerin tamirinde, yırtılan yer ya dörtköşe, ya üçköşe olarak desenin durumuna göre kesilir. Oraya uyacak daha büyük bir parça desenler birbirine denk getirilerek alttan konup teyellenir. Motif kenarlarından sarılarak dikiliir. Sonra yama parçasının fazlalıkları kesilerek temizlenir.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. 21 Ağustos 2015

    […] Dantel Nasıl Temizlenir? […]

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla