Örgü Bere Modelleri

Bere Nasıl Örülür

Şapka ya da diğer adıyla bereye başlar gibi farklı modeller denenebilir. Örgü şapka nasıl örülür anlatalım. İlk olarak şapka başlarken ikili tırabzan ile başlanabilir. Şapkanın tepesinden başlanarak 10 tane dolgu tığ şiş ile yapılarak başlanır. 10 tane ikili tırabzan yapılarak 3 zincir ile çıkılır. Diğer sırada bu sefer 20 ye çıkılır. Tekrar üç zincir yapılır. Buradan 30 tırabzana çıkılır. Diğer bir sırada yine 3 zincir ile çıkılır. Bu seferki sırada 40 tırabzana çıktı. Kafaya göre 60 ile 90 tırabzana kadar çoğaltılır. Çıkma işi bittikten sonra baş kısmı sığ iğne yapılarak örgü şapka nasıl örülür tamamlanmış olacaktır.

Kışın Kafanız Üşümesin

Şapkalar kış mevsiminin vazgeçilmez aksesuarları olarak karşımıza çıkar. Her seni yeni modeller ve farklı renkler beğenilere sunulurken hanımların en sevdiği uğraş ise bere örmektir. Sokakta başka birinin kafasında veya bir mağazanın vitrininde gördükleri modelleri evde deneyerek başarıyla hazırlarlar. Örgü şapka nasıl örülür konusunda tecrübeli olan bayanlar farklı modelleri kolay bir şekilde çıkarabilirler. Şapkalar hazırlandıktan sonra kullanılacak farklı aksesuar seçenekleri ile kişiye özel bir hale gelebilir. Şapkaların en büyük sorunu sık kaybolmaları ve bir yerde unutulmalarıdır. Bu nedenle hazırlanan şapkaların yedekleri de örülebilir. Sevdikleriniz için hazırlayacağınız özel hediyeler içerisinde yer alan şapkalar manevi açıdan da son derece önemlidir.

 

Malzemeler :

Evde tek kalmış kalın bir yumak ipliğiniz varsa bu berenin yapılışında kullanabilirsiniz. 5 ya da 6 numaralı şişler.

Berenin yapılışı :

– Beremizi bir bebek için öreceksek, 40 ilmekle işe başlayabiliriz.

– Üç-dört yaşlarında bir çocuk için, 50 ilmekle başlıyoruz.

– Yetişkin bir bayan için ise örgümüze, 85 ilmek atarak başlıyoruz.

Beremizin ilk beş sırasını iki düz iki ters örgü ile lastik yapıyoruz. Lastiği bitirdikten sonra, düz örgü örmeye başlıyoruz. 5 sıra boyunca düz örgümüzden sonra 5 sıra da ters örgü uyguluyoruz.

35 sıra bu şekilde ördükten sonra kesintilerimizi yapmaya başlıyoruz. Öncelikle 2 sırada 1 keserek devam ediyoruz. Sonra her sırada kesintilerini yapıp, beremizi bitiriyoruz. Kenarını dikişle birleştirip, tepesini de diktiğimiz beremiz artık kullanıma hazır.

 

Akordeon Çocuk Beresi Yapılışı

Bu berenin tarifi çok soruldu herkes tarafından bende internette videolu tarifini bulunca hemen paylaşmak istedim çok güze görünen bu bereyi kolaylıkla örebileceksiniz..

Malzemeler

Bebe yünü 3 renk

4 numara şiş

Tığ

Akordeon Bere Tarifi

Zincir üzerinden 35 ilmek çıkararak sayısını sizde belirleyebilirsiniz..

Tığ ile zincir çekip başlamışlar videoda ilmekler daha sonra lazım olacağından akıllıca olmuş..

Zincirin üzerinden 35 ilmek çıkarıyoruz, bunu 5 bölümünden çıkan sonuç 7 28 ilmeği ördükten sonra son kalan 7 ilmek örülmeden o sırayı düz olarak örün..

7 ilmek kalmış şekilde dönün ve bu seferde ters olarak örün.. bu şekilde 7 ilmek kalana kadar 7 leri örmeyerek sırabaşı yapın.. Sonra tüm ilmekleri örün..

Diğer renge geçin ve 5 sıra boyunca hiç bir şey yapmadan ters olarak örün..

Diğer renkte yine sonda 7 ilmek kalana denk 7 ilmek örmeden uyguladığınız öneği koyarak gidip gelin ve ana renkte yine 5 sıra ters örün..

Ana rengimiz 10 sra olana kadar örün son sıra başladığımız gibi 7 ilmek kana kadar şeklinde olsun..

Şimdi misinalı şişe ilmekleri alın ve ana renklerden tığ ile videodali gibi 1 er ilmek çıkararak ilmek çıkarın ve büzüldüğünü göreceksiniz 10 ilmek almış olacaksınız…

Şİmdi zincire attığınız 35 ilmeği de şişe alın ve zinciri sökün..

Diğer yandanda ana renkteki 10 ilmeğide şişe çıkarın..

Şimdi şapkanın başındaki lastiği örün bu şekilde dikişşiz bir bere örmüş oluyorsunuz..

Daha sonra çiçekleri örebilir ya da ponpon kullanabilirsiniz….

45 ilmek le başladığınızda da kendinize göre bir şapka elde edeceksiniz bunda da 9 ar ilmek örmeden bırakarak sonda da 9 ilmek örmeden kalana dek örerek büyük şapkası yapabilirsiniz..

 

Erkek Beresi Nasıl örülür anlatımlı

Bere Ölçü:
Baş çevresi 55 cm. Malzemeler:
ANCHOR “Mira” El Örgü İpliği (%75 Akrilik, %25 Yün)
Yaklaşık 100 gr. # 1118 Koyu mavi 4.5 numara 1 çift örgü şişi. Kullanılan Örgüler: 1/1 Lastik ’
Ölçü : 20 ilmek- 25 sıra 10 cm2 eşittir.

UYGULAMA

Bere : 4.5 numara örgü şişine 100 ilmek atın. 1. sıradan itibaren 1/1 lastik örmeye devam edin. Örgü boyu baştan itibaren 24 cm. – 60 sıra olduğu zaman, bere tepesi için 61. sırada eşit aralıklarla 10 kere 2 ilmek eksilterek (3 ilmeği 1 ilmek örün) örün. Sıra sonunda 80 ilmek kalacaktır. Sonraki her 6. sırada aynı ilmek eksiltme noktalanndan 2 kez daha 10 kere 2 ilmek keserek örün. Sonraki 6. sırada sıra boyunca 2 ilmeği 1 ilmek örerek sırayı ve örgüyü tamamlayın. Şişte kalan 20 ilmeği açık olarak şişten çıkarın. Açık ilmeklerin içinden örgü ipliği geçirerek, sıkıştırın. İpliği sabitleyin. Bere arka ortasını birleştirin.

 

Diğer Bir Erkek Bere Modeli

Örgü Şapka,  bebeklerimizin, çocuklarımızın kadın, erkek herkesin kış aylarında severek giydiği vazgeçilmez bir giysidir. Örgü şapka örerek eşimize, sevgilimize, sevdiklerimize hediye edebileceğimiz el emeğiyle şık şapkalar yapabilmek elimizde. Şimdi size çok basit bir şapka tarifini anlatmaya çalışacağım. Keyifli örgüler hanımlar..Örgü şapka nasıl örülür tarifi ile karşınızdayız hanımlar.

 • Yün İp
 • İpimize uygun şiş
 • Tığ
 • İnce makara ip
 • Örgü şapka nasıl örülür öğrenmek için ilk olarak uygun numaralı bir şiş ve yüne ihtiyacımız var. Şapkımızı örmeye ilk önce ilmek atmakla başlıyoruz.
 • Şapkalarımızı örerken alın kısmından başlıyoruz. Kullanacağımız yüz kalın ise 65 ilmekle başlamak uygun olur. İpimiz daha inceyse ilmek sayısını artırabiliriz.
 • Şişimiz 5 numaraysa eğer 80 ilmek atmak yeterlidir. Biz tarifimizde 80 ilmek kullanacağız. Şişimiz 5 numara kalınlığında olacak.
 • 80 ilmeğimizi attıktan sonra arasından geçirip şişin üstüne ipi atıp çıkarıyoruz ve sol taraftaki şişimize geçiriyoruz. Bunu yaptığımızda 1 ilmek oluşturmuş oluyoruz. Aradan şişimizi geçirip ipimizi üstüne atın çıkarın sol tarafta ki şişimize tekrar atıyoruz. İlmekleri attıktan sonra artık örgü şapkamızı örmeye başlıyoruz.
 • Örgüye başlarken ilk ilmek örülmüyor. Kenarlarının düzgün olmasını ancak böyle sağlayabiliyoruz. İlk ilmeği aldıktan sonra düz örgüye başlayabiliriz.
 • Düz örgümüz için şişi ön taraftan geçiriyoruz, üstünden ipi atıp çıkarıyoruz.
 • İlk 8 sıramızı düz örgü olarak yapıyoruz. Sonraki 8 sıra ters olacak bu şekilde şapkamızı örüyoruz.
 • Ters 8 sıra bittikten sonra 8 sıra tekrar terse geçiyoruz. Ters örgüde sağ taraftaki şişe ilmeği önünden geçirin tekrar üstüne atın.
 • Yeterli uzunlukta ördükten sonra şapkanızın sıra sonuna gelerek arkadan eksiltme işlemine başlıyoruz. Şapkanın tepe kısmı için eskitmelere devam ediyoruz. Sıra sonuna kadar örüyoruz.
 • Şapkamızı kapatırken her sırada yavaş yavaş kesme işlemi yapıyoruz.
 • Son olarak bu sırayı da çifter çifter alıyoruz ve şapkamızı artık kapatıyoruz.
 • Şimdi dikme işlemini yapıyoruz. Kesme işlemini yapıp 2.ilmeğide örerek üstünden atlatalım. Şapka bitince ipi keserek arasından geçirerek sabitleyin.
 • İğne kullanarak şapkamızın iki kenarını birleştirip dikiyoruz.
 • Son dikme işlemide bittikten sonra ipimizi kesiyoruz.
 • Örgü şapka nasıl örülür artık biliyorsunuz.

 

 

ÇOCUK BERE
Ölçü : Baş çevresi 50 cm.

Malzemeler:
ANCHOR “Mira” El Örgü İpliği (%75 Akrilik, %25 Yün)
Yaklaşık 100 gr. # 1112 Yeşil 4.5 numara 1 çift örgü şişi. Kullanılan Örgüler : 1/1 Lastik Ölçü : 20 ilmek- 25 sıra 10 cm! eşittir.

UYGULAMA
Bere : 4.5 numara örgü şişine 90 ilmek atın. 1. sıradan itibaren 1/1 lastik örmeye devam edin. Örgü boyu baştan itibaren 27 cm. – 68 sıra olduğu zaman, bere tepesi için 69. sırada eşit aralıklarla 9 kere 2 ilmek eksilterek (3 ilmeği 1 ilmek örün) örün. Sıra sonunda şişte toplam 72 ilmek kalacaktır. Sonraki her 6. sırada 2 kez 9 kere 2 ilmek (aynı ilmek eksiltme noktalarından) eksilterek örün. Sonraki 6. sırada sıra boyunca 2 ilmeği 1 ilmek örerek sırayı ve örgüyü tamamlayın. Şişte kalan 18 ilmeği açık olarak şişten çıkarın. Açık ilmeklerin içinden örgü ipliği geçirerek sıkıştırın, ipliğin uçlarını sabitleyin. Bere arka orta dikişini birleştirin.

Örgü Şapka, Bere Modelleri

Örgü şapka modelleri orgu-sapka-modelleri-3 orgu-sapka-modelleri-4 orgu-sapka-modelleri-5 orgu-sapka-modelleri-6 orgu-sapka-modelleri-7 orgu-sapka-modelleri-8 orgu-sapka-modelleri-9 orgu-sapka-modelleri-10 orgu-sapka-modelleri-11 orgu-sapka-modelleri-12 orgu-sapka-modelleri-13 orgu-sapka-modelleri-14 orgu-sapka-modelleri-15 orgu-sapka-modelleri-16 orgu-sapka-modelleri-17 orgu-sapka-modelleri-18 orgu-sapka-modelleri-19 orgu-sapka-modelleri-20 orgu-sapka-modelleri-21 orgu-sapka-modelleri-22 orgu-sapka-modelleri-23 orgu-sapka-modelleri-24 orgu-sapka-modelleri-25 orgu-sapka-modelleri-26 orgu-sapka-modelleri-27 orgu-sapka-modelleri-28 orgu-sapka-modelleri-29 orgu-sapka-modelleri-30 orgu-sapka-modelleri-31 orgu-sapka-modelleri-32 orgu-sapka-modelleri-33 orgu-sapka-modelleri-34 orgu-sapka-modelleri-35 orgu-sapka-modelleri-36 orgu-sapka-modelleri-37 orgu-sapka-modelleri-38 orgu-sapka-modelleri-39 orgu-sapka-modelleri-40 orgu-sapka-modelleri-41 orgu-sapka-modelleri-42 orgu-sapka-modelleri-43 orgu-sapka-modelleri-44 orgu-sapka-modelleri-45 orgu-sapka-modelleri-46 orgu-sapka-modelleri-47 orgu-sapka-modelleri-48 orgu-sapka-modelleri-49 orgu-sapka-modelleri-50 orgu-sapka-modelleri-51 orgu-sapka-modelleri-52 orgu-sapka-modelleri-53 orgu-sapka-modelleri-54 orgu-sapka-modelleri-55 orgu-sapka-modelleri-56 orgu-sapka-modelleri-57 orgu-sapka-modelleri-58 orgu-sapka-modelleri-59 orgu-sapka-modelleri-60 orgu-sapka-modelleri-0 orgu-sapka-modelleri-1 orgu-sapka-modelleri-2 orgu-sapka-modelleri-3 orgu-sapka-modelleri-4 orgu-sapka-modelleri-6 orgu-sapka-modelleri-7 orgu-sapka-modelleri-8 orgu-sapka-modelleri-9 orgu-sapka-modelleri-10 orgu-sapka-modelleri

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla