Yüz Maskesi Nasıl Yapılır

Bu yazımda sizlere kendi yüz maskemizi nasıl hazırlayacağımızda bahsedeceğim. Kuaförlerde, güzellik salonlarında paramızı maskeye yatırmıyoruz ve kendi ev  yapımı maskelerimiz ile güzelleşiyor ve paramızı yeme içmeye yatırıyoruz. 🙂

  Cildimiz kolojen liflerinin örgü gibi sarılması ile oluşur. Zamanla bu liflerde sarkmalar, çatlamalar oluşmaktadır. Çünkü 30’lu yaşlarımızda cilt kolojen üretimini yavaşlatır. Bu noktada cilde takviye yapılmazsa hızlı bir şekilde bozulmalar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca hormonsal problemlerden dolayı sivilceler veya cilt tipimize göre kırışıklıklar oluşmaktadır. Tabiki, hepimiz ciddi maliyetler ödeyerek pahallı kremler ve estetik merkezlerine gidemiyoruz. Fakat, çözüm gayet kolay , pek çok bakım maskesini evinizde olan ürünler ile yapabilirsiniz.

Yüz maskeleri ne işe yarar?
 Yüz maskeleri her cilt tipine göre farklı malzeme ve karışımlardan oluşan, cildi yenilemeye yarayan ve içeriğinde bulunan vitaminlerle de cildi besleyen maskelerdir. Özellikle kış aylarında hızla kuruyan yüzümüze uyguladığımız yüz maskeleri, yüzümüzün kaybettiği ışıltısını yeniden kazanmasına yardımcı olur.

Yüz maskeleri nasıl uygulanır?
 Ev yapımı yüz maskeleri, güzellik merkezlerinde uygulanan yüz maskelerinden daha doğal olması sebebiyle daha sık uygulanabilir. Ayrıca faydasını da daha uzun süre görebileceğinizi söyleyebilirim. Hem paramız cebinizde kalacak, hem de en doğal ve faydalı yüz maskeleri ile güzelliğinize güzellik katacaksınız…

Türk kahvesi ile yüz maskesi

‘Neyse halim çıksın falım’ diyerek kapattığımız kahve fincanlarımız var ya, işte o telveler sandığımızdan çok daha marifetli. Geleceğimizi söyleyen şekiller, güzelliğimize güzellik katacak sihirli partiküllere sahip. Peki bunu nasıl değerlendirebilirsiniz? Türk kahvesini içtikten sonra fincan dibinde kalan telveyi soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan kahve telveleri kum tanesini andıran bir görünüme dönüşüyor. Bu telveyi yüzünüze sürüp yaklaşık 10 ila 15 dakika bekletiyorsunuz. Sonrasında bol su ile yıkayarak nemli bir yüze kavuşuyorsunuz. Türk kahvesinden ev yapımı yüz maskesini uyguladıktan sonra yüzünüze bir hafta herhangi bir nemlendirici kullanmanıza bile gerek kalmıyor. Bu yüz maskesini gönül rahatlığıyla haftada bir gün el ve yüzünüze uygulayabilirsiniz. Tercihen içine birkaç damla zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

Salatalık ile yüz maskesi

Ev yapımı yüz maskelerinden en bilindik olanı ise salatalık ile yüz maskesidir.Salatalık yüz maskesi tarifi ve uygulaması ise şöyle; yarım salatalığı rendeledikten sonra içine az yoğurt ve bal katıp yoğun bir karışım elde ediyoruz. Buyüz maskesini yüzünüze yavaşsa sürüp yarım saat beklemenizi tavsiye ederim. Devamlı tekrarladığınız takdirde işe yaradığını göreceksiniz. Bu arada, maskenin yüzde donmasını beklediğimiz sürede konuşamadığımızı düşünürsek, yarım saat, susup oturmak için çoookkk uzun bir süre, farkındayım. L Ama güzellik uğruna değer kızlar…

Mayayla yapılan yüz maskesi

Gençleşmek için yapamayacağınız şey yok, değil mi? Aslında çok da bir şey yapmak gerekmiyor. 1 adet yaş mayayı, 1 yemek kaşığı su veya süt ile karıştırarak krem formunda bir karışım elde ediyorsunuz. Dikkat: Cildiniz aşırı tüylenmeye meyilli bir yapıdaysa, mayayla yapılan yüz maskenize süt karıştırmamanızı öneririm. Çünkü cilde sürülen sütün tüyleri besleme özelliği vardır.

Elma sirkesi ile yapılan yüz maskesi

  Cilde en yararlı olan bakım maskesi elma sirkesi  ile yapılandır. Böylece cildiniz kendini yenilerken, sivilce ve lekelerden de kurtulacaktır. Bir çorba kaşığı elma sirekesini bir küçük kase yoğurt ile iyice karıştırın. İçine bir yumurta sarısını da ekleyin hazırladığınız karışımı yüzünüze yayın ve yaklaşık 10 dakika kadar bekleyip, ılık su ile durulayın. Cildinizin, yumuşak daha parlak olduğunu fark edeceksiniz. Bu arada 1 hafta düzenli kullandığınızda cilt lekeleri azalacaktır.

Zeytinyağı ve Üzüm Sirkesi İle Cilt Bakımı

Etkisi: Işıltılı ve canlı bir cildiniz olsun istiyorsanız bu maske birebirdir.

 • 1 çay kaşığı saf zeytinyağı (Rafine edilmemiş saf zeytinyağı olmalı. Marketlerde satılanlar rafine edilmiş ve işlemden geçmiş oldukları için bir çok özelliğini kaybeder.)
 • 1 çay kaşığı üzüm sirkesi.

Hazırlanışı ve uygulanışı: Zeytinyağı ve sirkeyi birbirine karıştırıp, sonra bir pamuk yardımı ile bu karışımı cildinize sürün. Yarım saat kadar cildinizde beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın. Bu maskenin gerçekten işe yaramasını istiyorsanız eğer, mutlaka sabah kalktıktan sonra ve akşam yatmadan önce olmak üzere günde 2 kez mutlaka cildinize uygulamalısınız.

Sivilceler İçin Sirke ile Bakım

Etkisi: Ciltte oluşan sivilceleri azaltır ve yeni sivilcelerin oluşmasını önler. Ciltte oluşan bakterileri yoketmek ve cildi temizlemek için çok etkilidir.

 • Yarım çay kaşığı üzüm sirkesi,
 • Yarım çay bardağı gül suyu.

Hazırlanışı ve uygulanışı: Gül suyunun içerisine yarım çay kaşığı sirkeyi ekleyerek bir kaşıkla karıştırın. Temizleme pamuğunu karışıma bandırıp cildinize uygulayın. 15 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın. Bu karışımı boyun ve yüzünüze, sabah ve akşam olmak üzere 10 gün boyunca bu şekilde uygulayın. Bu uygulama cildinizdeki sivilcelerin azalmasını sağlayacaktır.

 

Meyve ile yapılan yüz bakımı

  Cilt bakımında, kullanacağınız bir diğer malzeme meyvelerdir. Çileğin cilde çok iyi geldiğini artık hepimiz biliyoruz. Yaklaşık 4-5 tane çileği ezerek, yüzünüze oval hareketler ile uygulayın ve yaklaşık 20 dakika kadar bekleyip, ılık su ile durulayın. Cildinizin ne kadar parlak görüneceğine inanamazsınız. 1 salatalık ve 1 elmayı rendeleyin ve suyuna bir kaşık un katarak bir bulamaç yapın ve yüzünüze uygulayın. Cildiniz beslenecek ve canlanacaktır. Ayrıca kırışıklarda hızlı düzelmeler olacaktır.

Bal ile yapılan yüz bakımı

  Cilt bakım maskelerinin bal ile yapılanları tamamen pürüzsüz bir cilt elde etmek içindir. 1 çorba kaşığı bal, 1 yumurta sarısı ve 2 kaşık yoğurdu karıştırın. İçine 1 kaşık elma suyu ekleyin ve cildinize bu karışımı yayın. Yaklaşık 20 dakika kadar bekleyip, ılık su ile durulayın.  Cildinizde kırışıklık ve lekeler azalırken, çok iyi besleyecektir.

Bal ve Badem ile Yüz Maskesi

Bu harika soyucu maskeyi yapmak için tek ihtiyacınız bir çorba kaşığı bal ve iki adetbadem. Bademleri ince bir toz elde edinceye kadar dövün ve bal ile karıştırın. Ardından bir çay kaşığı limon suyu ekleyin. Dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Kuruması için 15 dakika bekleyin, ılık suyla durulayın. Yenilenmiş hissedeceksiniz.

Peeling ile yüz bakımı yapmak

  Cilt bakımı yaparken, cildi temizlemek için kolay bir peeling önermek gerekirse ; 1 kaşık tuz ile 1 kaşık zeytinyağını karıştırın ve oval hareketler ile cildinize yayın. Ilık su ile durulayın. Cildi ölü deriden arındıracak ve zeytinyağ ile besleyeceksiniz. Bu uygulamayı haftada 1 kez kullanabilirsiniz.

Diğer Güzellik Maskeleri

1-Romische Güzellik Maskesi

Bu maske 2000 sene önce dahi Roma’da evlerde kadınlar tarafından kullanılmaktayı.

Tarifi ise;

İki yemek kaşığı bezelye unu,iki kaşık sütle karıştırılıp geniş fırça veya parmakla sürülür.Gerilip sertleşinceye kadar maske yüzde bırakılır.Ve sonra parmak uçları ile temizlenir.Önce sıcak su ile sonra soğuk su ile yüz yıkanır.

Bu maske cildi temizlemeye,yağlı ciltleri matlaştırmaya faydalıdır.

2.Fin Güzellik Maskesi

Mayalı hazır hamur alınır,Evde üçgün bırakılıp ekşitilir,sonra yüze sürülerek 30 dakika maske yüzde bırakılır.Önce sıcak su ile sonra soğuk su ile yılanır.

Kuru ciltlere,cildin çatlaklarına,pullanmasına,pürüzlerine faydalıdır.Hassas ve allerjik ciltlerde bu maskeyi kullanabilirler.

 

3.Patates Güzellik Maskesi

Büyük bir patates haşlanırak ezilir,içine bir miktar süt ve yumartanın sarısı konulur,beraberce karıştırılır ve püre kıvamında bir kap içine konarak yüzünüzün dayanabileceği kıvama kadar ısıtılır.Sonra yüze sürülür,üstü bir havlu ile örtülür.20 dakika kadar bekletilir.Önce sıcak sonra soğuk su ile yıkanır.

Bu maske ;cildi canlandırır,solmuş,gevşek ciltleri zinde yapar.Kuru ve hassas ciltler kullanmalıdır.

 

4.Kleopatra Güzellik Maskesi

Üç kaşık silisli toprak(silisyumlu toprak),3 kaşık çiğ süt,bir çay kaşığı bal ile karıştırılır,yüze sürülür,30 dakika beklenir.Önce sıcak su ile sonra soğuk su ile yıkanır.

Bu maske ciltdeki siyah noktaları temizler,cildin pürüzlerini alır,yağlı ciltlerde yağ hücrelerinin fazla yağ ifrazına mani olur ve cildi matlaştırır.

 

5.Maria Güzellik Maskesi

Yarım bardak civarı kuru fasulye yumuşayıncaya kadar pişirilir,sonra kabukları çıkarılır,sıcakken üstüne yarım litre limon sıkılır,bir yemek kaşığı kadar asitliği az zeytin yağı ilave edilerek beraberce ezilir,püre haline getirilerek yüze sürülür ve 20 dakika civarı yüzde bekletilir.Önce sıcak su ile sonra buzlu  su ile yıkanır.

Kuru,hassas ciltleri besler,kırışıklara beslemesi dolayısı ile mani olur.

 

6.Bal Güzellik Maskesi

İki yemek kaşığı süzme bal,2 yemek kaşığı arpa unu ve  bir yumurtanın akı ile beraberce karıştırlır ve yüze sürülür.20 dakika maske yüzde bırakılır.Maske iyice kuruduktan sonra önce sıcak su sonra buzlu su ile yıkanır.

Bu maske cildi besler,gerer,adaleleri kuvvetlendirir,göz altı çizgi ve kırşıklıklarına mani olur,FAKAT bu maske çok yapılmamalıdır.10-15 günde yapılması tavsiye edilir.

 

7.Keten Tohumu Güzellik Maskesi

İki yemek kaşığı keten tohumu veya keten unu,bir kap içerisinde su ile pişirilir ve ezilir,cildin dayanabileceği sıcaklığa kadar ısıtılır,püre halde cilde uygulanır.20 dakika bekletilir,önce sıcak su sonra buzlu su ile yıkanır.

Kuru cilt maskesidir,hassas,pürüzlü ciltlere,kırışıklara karşı tavsiye edilir.

Yüzlerinde kırmızı küçük damarcıkları görünen bayanlar bu maskeyi ılık olarak yüzlerine sürmeli ve yıkamalıdırlar.

 

8.Yumarta Güzellik Maskesi

Bir yumurtanın yalnız sarısı,yarım limonun suyu ve bir yemek kaşığı iyi kalite zeytinyağı  ile karıştırarak yüze sürülür.20 dakika bekletilir.Sonra ılık süte batırılmış pamukla temizlenir.

Yumurtanın sarısında bulunan lesitin,chloesterin ve diğer bazı maddeler kuru,cansız,pullanan ciltleri kırışıkları canlandıracak ve besleyecektir(haftada bir tavsiye edlir)

 

9.Yumurta Akı Güzellik Maskesi

Yalnız yumurtanın akı cilde sürülür,10-15 dakika  bırakılır.Kuruduktan sonra,ılık limon suyuna batırılmış pamuk ile temizlenir.

Yağlı ciltler için maskedir,cildi gerer ,toplar,geniş mesamat deliklerini daraltır ve cildin anormal yağ ifrazına mani olur.

 

10.Maya Güzellik Maskesi

Bir miktar hamur veya bira mayası alınır,ılık sütle karıştırılır,yüze sürülür.Cildi gerince çıkartılır.Önce sıcak su ile sonra buzlu su ile yıkanır.

Cilt temizliği,siyah noktalar ve sivilceler için tavsiye edilir.Cildi mat bir parlaklığa kavuşturur.

 

11.Çilek  Güzellik Maskesi

Üç adet irice çilek,iki yemek kaşığı kaymak içinde bir çatal ile ezilir ve bir yemek kaşığı bal ile karıştırılır.Yüze sürülür,maske yüzde 20 dakika bekletilir.Ilık süte batırılmış pamuk ile temizlenir.

Cildi besler,vitamin verir,canlandırır,gençleştirir.Daha ziyade kuru ciltler içindir.

 

12.Limon Güzellik Maskesi

Bir limon yarısı kap olarak kullanılarak içine yumurta sarısı ve bir kaç damla limon suyu konur,limon yumurtaya  nüfus etmesi için  2 saat kadar bekletilir ve sonra yüze uygulanır.

 

13.Kil Güzellik Maskesi

Üç yemek kaşığı kil,3 kaşık su ile karıştırılır.Üzerine 3 damla limon suyu ve 3 damla zeytinyağı damaltılır.Karıştırılırve sıcak vaziyette yüze sürülür.Maskeyi yüze sürerken göz bölgesi,dudak etrafının boş bırakılmasına dikkat edilir.Kil çabuk kuruduğundan  ve cildi çok gerdiğinden,maskeyi cilt üzerinde bırakma süresi cildin durumuna göre 10-20 dakika arasıdır.Ilık limon suyu karıştırılmış su ile temizlenir.

Yağlı cildin maskesidir.Cildi gerer,siyah noktalarıtemizler.Bilhassa sivilceli,akneli ciltlere tavsiye edilir.

Bu maske çok sık yapılmaz.En fazla haftada bir yapılır.

 

14.Lor Güzellik Maskesi

Üç yemek kaşığı lor veya taze yumuşak beyaz peynir,bir yemek kaşığı bal ile karıştırılarak püre haline getirilir.Göz  ve dudak etrafları boş bırakılacak şekilde yüze uygulanır.Maske 20 dakika  bırakılır.Ilık süte batırılmış pamuk ile temizlenir.

Bu maske cildi canlandırır,bilhassa yorgun,yaşlı ciltlere tavsiye edilir,hassas ciltlerde rahatlıkla kullanabilir.

 

16.Muz Güzellik  Maskesi

Bir  adet muz ezilerek püre halinde yüze sürülür.30 dakika yüzde bekeltilir.Sonra süt ile yıkanır.Bu maske cildi besler,pürüzleri temizler.

Her cilt kullanabilir ve haftada iki sefer yapılabilir.

 

17.Salatalık Güzelik Maskesi

Salatalık ve suyu ihtiva ettiği vitamin ve minareller bakımından cilt için çok faydalıdır.Bir salatalık bütün halde alınır,iyice yıkanır ve sadece yeşil kabukları rendelenir ve yüze sürülür.20 dakika cilt üzerinde bekletilir ve elle temizlenir  sonra yıkanır.

Cildi taze tutar,besler ve temizler,Her nevi cilt kullanabilir.

 

18.Havuç Güzellik Maskesi

İki adet ufak taze havuç rendelenir,bir yemek kaşığı  patates unu  ve çiğ yumurta sarısı ile kaarıştırılır.

Pelte halinde maske yüze sürülür,20 dakika yüzde bırakılır.Önce sıcak su ile sonra soğuk su ile yıkanır.Bu maskeyi her cilt kullanabilir.Cildin pürüzlerini giderir,besler ve taze tutar.Haftada iki defa yapılabilir.

 

Nemlendirici Maskeler

Meyve Maskesi

Bazı meyveler içerdikleri yüksek su miktarına bağlı olarak cildi nemlendirmede çok başarılıdır. Örneğin soyulmuş bir muzu ezerek yüzünüze ve boynunuza nazikçe uygulayın. 15 dakika bekleyin ve kan akımını hızlandırmak için soğuk suyla maskeyi temizleyin.

Salatalık Maskesi

Salatalığın şaşırtıcı özelliklerini biliyorsunuz: nefis, taze ve dengeli bir beslenme için harika bir yiyecektir. Cildinizde yaratacağı değişikliklere inanamayacaksınız, hele ki plajda çok güneş altında kalmışsanız etkisini daha iyi farkedeceksiniz. Bir salatalığı soyun ve macun kıvamına gelene dek ezin, (gözleriniz için 2 dilim ayırmayı unutmayın) tüm yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin. Bol soğuk suyla maskeyi temizleyin, cildinizin ne kadar taze ve nemlenmiş olacağını göreceksiniz.

Kırışıklıklar ve Göz Altı Halkalarına Karşı Yenileyici Maskeler

Gergin Yüz Maskesi

Yine bal ve yumurta, güzellik için harika karışım. İki çorba kaşığı balı yumurta beyazıyla karıştırın. Bir çorba kaşığı limon suyu ekleyin ve yüzünüze sürerek hafifçe masaj yapın. Cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. 20 dakika bekleyin ve yüzünüzü yağsız sütle temizleyin.

Gül ve Gençlik Maskesi

Evet, eski zamanlarda kadınlar,  kısa ömürlü olan gülün sonsuz gençlik iksiri olduğunu söylerlerdi. Denemek ister misiniz? 5 taze gülün yapraklarını macun haline gelene dek ezin ve yüzünüzde 15 dakika bekletin. Soğuk suyla temizleyin. Sonuçlarını göreceksiniz!

Yoğurt Maskesi

Kırışıklıklar tecrübe ve olgunluk işaretidir ama kimsenin hoşuna gitmez. Bu maskeyle kırışıklıkları giderebilirsiniz. Bir bardak yoğurdu bir çay kaşığı rezene tohumu ve bitkinin ezilmiş yaprağıyla ile karıştırın. Yüzünüze sürdüğünüzde homojen bir krem halinde olmalıdır. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin. Her gün uygularsanız cildiniz müteşekkir olacaktır.

Akne, Sivilce ve Leke Maskeleri

Domates Maskesi

Domatesin ciltte çeşitli etkileri vardır: nemlendirme, sıkılaştırma, soyma. Eğer can sıkıcı siyah noktalar ve sivilcelerden kurtulmak istiyorsanız, bir domatesi ikiye bölün ve yüzüne koyun. 15 dakika bekleyin ve ılık suyla temizleyin. Sonuçları göreceksiniz!

Limon Maskesi

Limon binlerce alanda kullanımı olan bir meyvedir. Lekeleri de yok ettiğini de kim tahmin edebilir! Bir çorba kaşığı balı bir çorba kaşığı limon suyuyla karıştırın. Pamukla cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. Maskeyi pamukla ve maden suyuyla temizleyin. İyice temizlediğinizden emin olun çünkü cildinizde limon kalırsa güneşe maruziyet durumnda koyu renk lekelere neden olabilir.

Uyarıcı Maskeler

Çilek Maskesi

Cildinizde kuruluk hissediyorsanız nemlendirmek ve beslemek için bu harika doğal kremi kullanın. Birkaç çileği ezin ve balla karıştırın. Yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin. Soğuk suyla temizleyin ve güzelliğinize enerji katttığını göreceksiniz.

Besleyici Krem Maskesi

Peeling sonrası hücrelerinizi uyaracak besleyici bir krem uygulamanız çok iyi olur. 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı maden suyu, 1 çay kaşığı gül suyu ve 1 çorba kaşığı yoğurt veya sütü karıştırın. Yüzünüze pamukla uygulayın ve 15 dakika bekletin. Bol soğuk suyla yıkayın ve aynada kendinize bakın. Değişiklikleri kesinlikle farkedeceksiniz.

Beyazlatıcı Maske Tarifleri

Yulaf ve Limon Suyu Maskesi

Bu maske cildin tonunu açarken gözeneklerin ve fazla yağın temizlenmesini de sağlamaktadır. Maske için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı pişmiş yulaf ve 1 yemek kaşığı taze limon suyu. Maskeyi hazırlamak için yulafı püre kıvamına gelinceye kadar ezin ve limon suyunu ekleyip iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze sürüp 25 dakika kadar bekletin. Suyla temizledikten sonra nemlendirici sürebilirsiniz.

Portakal Maskesi

Cildi beyazlatıcı özelliği bulunan portakal kabuğu maskesi aynı zamanda C vitamini desteği sağlayarak sivilce oluşumunu azaltmaya da yardımcı olur. Maskeyi hazırlamak için portakal kabuğunu soyduktan sonra kabukları kurutun ve miksere atarak toz haline getirin. Krem kıvamına gelinceye kadar sütle karıştırıp yüzünüze sürün ve kuruyuncaya kadar bekletin. Maskeyi ılık suyla çıkartabilirsiniz.

Çay Ağacı Tozu Maskesi

Fazla yağı dengeleyen ve cilt tonunu açan bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 yemek kaşığı kadar çay ağacı (İngilizcesi sandalwood) tozu, 3-4 salatalık suyu, 3-4 damla limon suyu ve 3-4 damla domates suyu. Malzemeleri yoğun krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve yüzünüze sürdükten sonra kurumasını bekleyin.

Süt Tozu Maskesi

1 yemek kaşığı bal, limon suyu ve süt tozunu yoğun kıvamlı hale gelinceye kadar karıştırın ve yüzünüze sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi düzenli olarak kullanırsanız cildiniz bir kaç ton açılacaktır. Süt tozu maskesi ayrıca cildinize doğal bir parlaklık verir.

Bal ve Badem Maskesi

Cildi besleyen ve parlaklık veren bu maske için 4-5 adet bademi geceden suya bırakın ve sabah kabuklarını soyup püre kıvamına gelinceye kadar ezin. Balla karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin.

Limon ve Süt Karışımı

Bu tarifimiz tüm vücuda uygulayabileceğiniz ve haftada bir kez düzenli uygularsanız 1 ay sonra sonuçlarını görebileceğiniz bir özelliğe sahiptir. Öncelikle küveti ılık su ile doldurun ve suyun içine bir bardak tam yağlı süt ile bir limonun suyunu ekleyin. Suyu iyice karıştırdıktan sonra içine girin ve yaklaşık 20 dakika suyun içerisinde kalın. 20 dakika sonra temiz su ile durulanın. Sütün içerisindeki enzimlerin cildi aydınlatma özelliği vardır. Sütün bir diğer özelliği ise cildi nemlendirmektir ve böylece limonun kurutucu etkisini de önlemiş olursunuz.

Bal ve Yoğurt Maskesi

Tıpkı sütte olduğu gibi yoğurtta da cildi nazikçe aydınlatan enzimler vardır. Balın ise nemlendirme ve anti bakteriyel özellikleri bilinmektedir. Bu iki içerikle hazırlayacağınız maske ise oldukça besleyici olacaktır. Bir miktar bal ile aynı miktarda yoğurdu karıştırın ve karışımı hem yüzünüze hem de vücudunuza uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Burada dikkat etmeniz gereken yoğurdun sade olması ve herhangi bir aroma ya da tatlandırıcı içermiyor olmasıdır. Ayrıca bal yerine, aynı şekilde nemlendirme özelliklerine sahip olan avokado ya da aloe de kullanabilirsiniz.

Bal ve Limon Maskesi

Tüm cilt tipleri için kullanımı uygun olan bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı bal (organik olması maskenin daha etkili olmasını sağlayacaktır) ve 1 yemek kaşığı taze limon suyu. Limon ve balı karıştırdıktan sonra yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Maskeyi temizlemek için nemli bir havlu kullanabilirsiniz. Aşağıdaki videoda bal ve limon maskesinin hazırlanışı gösteriliyor.

Evde yapabileceğimiz kolay yüz maskesi tarifleri

Yumurta, bal, yoğurt evimizde hemen her zaman bulunan yiyecekler. Ama bu kez bunları yemek pişirirken değil, güzellik maskeleri uygularken kullanacağız. Hazır mısınız? O zaman tariflerimize başlıyoruz!

  Besleyici maske İçinde bulunan badem yağı ve yumurta sarısı sayesinde cildi sanki yeni doğmuş bir bebeğinki gibi yumuşacık yapan bu besleyici maskeyi ayda bir kez uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 3 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş badem
 • 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı
 • 1 tatlı kaşığı krema
 • 1 adet yumurta sarısı

Hazırlanışı Yoğun bir kıvama gelinceye kadar tüm malzemeleri bir kasede karıştırın.

Uygulaması Gözlerin etrafına gelmeyecek şekilde maskeyi yüzünüze sürün. 15 -­ 20 Dakikadinlenmeye bırakın. Ilık suyla durulayın.

Sonuç Kırışıkları gerilmiş, daha pürüzsüz bir cilt.

Onarıcı maske

Özellikle yaz aylarında uzun süreli güneş banyolarının ardından uygulamak için ideal. Balın ve gliserinin yumuşatıcı etkileri sayesinde cildin nem oranını artıran bir maske.

Malzemeler

 • 1 adet limon
 • 3 çorba kaşığı bal
 • Gliserin

Hazırlanışı Limon suyuyla balı hızlı hareketlerle iyice karıştırın. 15 gram gliserini ilave edin. Özlü bir karışım elde edinceye kadar karıştırın.

Uygulaması Hazırladığınız maskeyi masaj yapmadan yüzünüze ve boynunuza yayın. 15 dakika kadar yüzünüzde dinlendirdikten sonra ılık suyla temizleyin.

Sonuç Cildi derinlemesine nemlendiriyor.

 

Dinlendirici maske

Bu maske aynı zamanda yüzünüzün daha kolay bronzlaşmasını sağlar. Karışımdaki malzemeler cildi besler ve aynı zamanda pürüzsüz bir görünüm almasına yardımcı olur.

Malzemeler

 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 kase yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 5 damla havuç yağı

Hazırlanışı 1 adet yumurta sarısını 2 tatlı kaşığı yoğurtla çırpın. Zeytinyağını ve havuç yağını ekleyin.

 

Uygulaması Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. 20 dakika kadar dinlendirip, ılık suyla temizleyin.

Sonuç Cildi, özellikle güneşin zararlı etkilerine karşı koruyan ama bronzlaşmayı da artıran bu maskenin nemlendirici ve besleyici etkisi kendini hemen gösteriyor.

 

Evde yapabileceğiniz vücut maskeleri

Yukarıda evde yapabileceğiniz yüz maskeleri’nin tariflerini vermiştik. Şimdi sıra vücut için yapılabilecek maskelerde… Eğer ipek gibi bir ten istiyorsanız, bu iki maskeyi mutlaka uygulayın!

Peeling Kremi Bu peeling kremini ayda bir kez uygulayın. Ölü
hücreleri temizler ve vücudun yumuşak, pürüzsüz olmasını sağlar.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı deniz tuzu
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı Küçük parçalara ayrılmış Deniz tuzunu, zeytinyağı ile iyice karıştırın.

Uygulaması Ilık bir duş alın. Hazırladığınız karışımı, dairesel hareketlerle masaj yaparak vücudunuza sürün. Bu karışımı özellikle topuklar, dirsek, diz gibi bölgelere yoğunlaşarak uygulayın. Ilık suyla durulayın.

Sonuç Gözenekleri tıkayan ölü deri temizleniyor ve cilt yapılacak bakıma hazır hale geliyor

 

 

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla